Facebook bilgilerinizle otomatik olarak siteye giriş yapıyorsunuz
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Dr.Moris YaşaHakkımda

Dr.Moris Yaşa tarafından yazıldı. Cumartesi, 07 Kasım 2015

Dr.Moris Yaşa

HAKKIMDA

1955 yılında İstanbul'da dünyaya geldim.İlkokulu Özel Aydın İlkokulunda, ortaokul ve liseyi Galatasaray Lisesi'nde tamamladım. 1981 yılında Çapa Tıp Fakültesinden mezun oldum ve İç Hastalıkları ihtisasımı da aynı fakültede yaptım.

1986-1987 arasında 1 yıl süreyle Amerikan Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde çalıştım.O bir yıl içinde kurtardığım hayatlar bugüne kadar hala konuşulur.

1988 yılında Askerliğimi Elazığ 100 yataklı Asker Hastanesinde yaptım. Bu görev sırasında hastanede daha önce tedavi edilmediği kadar çok ve çeşitli vak'a yatırdım ve tedavi ettim.Hastane Başhekimi beni çağırıp hastanenin sıfır olan mortalite yüzdesini arttırdığımı söyleyerek sitem ettiğinde "Benden önce sıfır olan sadece mortaliteniz değil aynı zamanda morbiditenizmiş, çünkü neredeyse hiç hasta yatırmamışsınız.."dedim.

1989-2000 yılları arasında Procter & Gamble'da part-time İş yeri Hekimi olarak göreve başladım.Bu görev sırasında Türkiye'de hiçbir başarılı insanın göremeyeceği kadar çok onore edildim.

Sırasıyla Kuzey Afrika (Mısır ve Fas), Lübnan, Pakistan, Yunanistan ve Orta-Asya Türk Cumhuriyetlerinin Medikal Direktörlüğüne getirildim. Bu çalışmalarım Cincinnati'deki P&G Merkezinin de dikkatini çekti ve "Çalışanların Deterjan Tozuna Geliştirdikleri Hassasiyet ve Allerji" vak'aları ile ilgili yayınlarım oldu.

1989 yılından beri Bilimsel Zayıflama ve Beslenme konularında çalışmalar yapmaktayım. Konunun önemi ve piyasadaki yaygın uygulamasıyla insan organizması ve özellikle hormon sistemine verebileceği telafisi mümkün olmayan zararlar, beni konuyla ilgili araştırmalar yapmaya yöneltti. İç hastalıkları uzmanlığımın avantajıyla esasen özel ilgi alanımı oluşturan Endokrinoloji biliminin ışığında önce nelerin yapılmaması gerektiğini tespit etmeye çalıştım.

1997 İlkbaharında faaliyete başlayan, kurucusu olduğum Espoir Bilimsel Zayıflama Merkezi’nin temel felsefesi: “Primum Nihil Nocere” (Önce Zarar Verme) oldu. Bu felsefe esasen sağlık alanında faaliyet gösteren kişi ve kurumların uyması zorunlu bir sağlık etiği olmalıdır. Çalışmalarımda rehberim klasik tıp öğretisi olup, referanslarım temel Tıp kitaplarıdır (Medical Textbook). Merkezimde bilimsel araştırmalarla ispatlanmamış hiçbir uygulamam yoktur.

18.yılını gururla sürdürdüğüm çalışmalarımda tıbbın hizmetimize sunduğu her türlü bilgi ve teknolojiyi yakından izlemekte ve kendimi sürekli geliştirmekteyim.

2003 yılbaşından beri mevcut uzmanlık ve 23 yıllık tıbbi tecrübeme, dünyada 1992'den beri yeni bir tıp dalı olarak kabul edilen "Anti-aging = Sağlıklı yaşlanma" konusunu da ekledim, “American Academy of Anti-Aging Medicine” aktif üyesi olarak bu alanda da kendimi geliştirmeyi sürdürüyorum.

Obezitenin günümüzde pek çok hastalığın nedenini oluşturduğunun bilincinde toplumun sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi olarak algılaması ve benimsemesi amacıyla misyonumu: İNSANIN BİRİNCİ ÖZGÜRLÜĞÜ SAĞLIKTIR sloganıyla bütünleştirdim.

Dr.Moris Yaşa
Espoir'den Görüntüler & Uzmanlık Sertifikaları